Tę procedurę można zwykle przeprowadzić ambulatoryjnie i w znieczuleniu miejscowym – wyjaśnia Hoerauf

Tę procedurę można zwykle przeprowadzić ambulatoryjnie i w znieczuleniu miejscowym – wyjaśnia Hoerauf

Eksperci od grzybów odkryli, że zła higiena soczewek kontaktowych jest główną przyczyną chorób grzybiczych oka. "Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest noszenie miękkich soczewek kontaktowych"mówi profesor z Würzburga Oliver Kurzai. Na Uniwersytecie w Würzburgu jest jedynym profesorem w dziedzinie mikrobiologii medycznej i mikologii w Niemczech.

Wraz z Kliniką Okulistyczną Szpitala Uniwersyteckiego w Düsseldorfie i Krajowym Centrum Referencyjnym Inwazyjnych Zakażeń Grzybiczych w Jenie, Kurzai im "Journal of Clinical Microbiology" opublikował odpowiednie wstępne dochodzenie. W tym celu przeanalizowano łącznie 22 przypadki infekcji rogówki wywołanych przez grzyby: U 15 pacjentów infekcję wywołała pleśń. Prawie wszyscy pacjenci nosili również miękkie soczewki kontaktowe. W pozostałych siedmiu przypadkach objawy były bakteryjne lub inne, bardziej nieszkodliwe.

Powinieneś unikać tych błędów

Pleśń rozwija się, jeśli na przykład pojemniki do przechowywania soczewek kontaktowych są przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze. Płyn do płukania, który jest używany zbyt często lub zbyt długo, również sprzyja rozwojowi grzybów. Niebezpieczne jest również noszenie miękkich soczewek kontaktowych dłużej niż jest to zalecane. Twarde soczewki kontaktowe miałyby znacznie mniejsze ryzyko infekcji. Dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana, mówi Kurzai. "Miękkie soczewki kontaktowe przylegają bliżej i są znacznie bardziej nieprzepuszczalne dla tlenu. To mogą być powody."

Śmiertelne skutki grzybów

W przeciwieństwie do chorób bakteryjnych, takich jak zapalenie spojówek, grzyby mogą mieć śmiertelne skutki: soczewki kontaktowe zanieczyszczone pleśnią mogą zakażać rogówkę. Objawy to bardzo czerwone oczy, silny ból i słabe widzenie. Terapia jest trudna, ponieważ grzyby są często oporne na dostępne leki – kontynuuje ekspert. Dlatego w wielu przypadkach pomaga tylko przeszczep rogówki; w najgorszym przypadku nawet oko musi zostać usunięte i zastąpione szklanym okiem.

Słabe strony badania

Sami badacze zwracają uwagę, że 22 przypadki to jeszcze za mało, aby przeprowadzić sensowne badanie. Analiza wymaga jeszcze lepszej bazy danych. "Dlatego apelujemy do wszystkich okulistów, aby przesyłali jak najwięcej próbek z podejrzanych przypadków do rejestru grzybiczego zapalenia rogówki", Kontynuuje Kurzai. Ma to na celu ulepszenie terapii i dokładniejszą identyfikację patogenów.

Amerykańskie badanie ostrzega przed poważnymi uszkodzeniami oczu: Unikaj infekcji przez soczewki kontaktowe. Naukowcy badają związek: czy ludzie inteligentni są bardziej skłonni do krótkowzroczności? Kryteria minimalne: z jakich wad wzroku nie możesz już prowadzić samochodu?

Wynik badania wstępnego nie jest zaskoczeniem dla zawodowego stowarzyszenia okulistów. Eksperci od dawna ostrzegają przed niewłaściwą pielęgnacją iz medycznego punktu widzenia zalecają soczewki bardziej stabilne wymiarowo. "W końcu ktoś to zbadał i opublikował tak szczegółowo"mówi Oliver Hoppe, kierownik działu soczewek kontaktowych w zawodowym stowarzyszeniu okulistów.

Wszyscy to wiedzą – irytujące uczucie, gdy nagle do oka dostanie się obce ciało. Ale jak możesz jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnego gościa? A kiedy trzeba iść do lekarza? 

Kurz i owady mogą zepsuć wycieczkę rowerową. Jeśli cząsteczki dostaną się do oka, spojówka w okolicy powiek jest szybko podrażniona.

Świadomie mrugając i spłukując wodą

Ciało pomaga sobie w pierwszej kolejności, wyjaśnia profesjonalne stowarzyszenie okulistów w Niemczech. Oko zacznie łzawić, aby wypłukać ciało obce. Świadome mruganie pomaga.

Dodatkowo można lekko unieść górną powiekę od oka za rzęsy i przeciągnąć ją przez krawędź dolnej powieki tak, aby rzęsy dolnej powieki zakrywały wnętrze górnej powieki, gdy oko jest otwarte "wyszczotkować"stowarzyszenie doradza.https://yourpillstore.com/ Pomocne może być również płukanie oczu czystą wodą.

Nadużywane i zaczerwienione: co pomaga w walce z suchymi oczami Od 50 lat staje się krytyczne: Siedmiu największych wrogów oczu Zadrapania i smugi: Jak prawidłowo czyścić okulary – należy zwrócić na to uwagę

Kiedy iść do okulisty

Z drugiej strony tarcie oka nie jest dobrym pomysłem. Zasadniczo laicy nie powinni usuwać ciała obcego, jeśli samoistnie nie wypłuka ono z oka. W takim przypadku poszkodowani powinni pilnie zgłosić się do okulisty lub do przychodni. Po drodze można zakryć chore oko sterylnym opatrunkiem na rany.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa-tmn

Każdy, kto jest krótkowzroczny, powinien być szczególnie ostrożny, jeśli jego wzrok się pogorszy. Ponieważ te oczy są wrażliwe. Nawet drobne problemy mogą wskazywać na odwarstwienie siatkówki. 

Każdy, kto nagle zobaczy błyski światła lub małe kropki, powinien udać się do lekarza – zwłaszcza jeśli są krótkowzroczni. Ponieważ objawy są możliwymi pierwszymi oznakami odwarstwienia siatkówki.

W przypadku ciężkiej krótkowzroczności od minus trzech dioptrii ryzyko odwarstwienia siatkówki i innych chorób oczu jest znacznie wyższe niż w przypadku normalnych oczu. Zwraca na to uwagę stowarzyszenie zawodowe okulistów w Niemczech.

Cienka siatkówka jest związana z kształtem gałki ocznej

Przyczyną wyższego ryzyka jest kształt gałki ocznej: w oczach krótkowzrocznych gałka oczna jest dłuższa niż zwykle, co powoduje, że siatkówka jest cieńsza – a zatem bardziej podatna na uszkodzenia, takie jak otwory siatkówkowe. Jeśli te dziury nie są leczone w odpowiednim czasie, może rozwinąć się niebezpieczne odwarstwienie siatkówki.

Natychmiastowa pomoc: te domowe sposoby pomagają w przypadku zespołu suchego oka Choroby oczu: Wczesne wykrycie może uchronić Cię przed oślepieniem Zespół oka biurowego: Jak niebezpieczne są suche oczy?

Jeśli problem zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, oderwaniu można zwykle zapobiec, na przykład za pomocą lasera lub leczenia zimnem. Dlatego w szczególności w przypadku krótkowzroczności należy wyjaśnić pierwsze objawy. Najwyższy czas na wizytę u lekarza, gdy dojdzie do ostrego pogorszenia wzroku – np. Cień w polu widzenia lub ciemne płatki, tzw.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa

Niektóre osoby niewidome mogą znowu widzieć dzięki niewielkiemu chipowi – około 300 osób na całym świecie ma już oko na technologię. Jednak wciąż jest miejsce na poprawę w zakresie rozdzielczości, dostaw energii i obsługi.

Technika stosowana od ponad dziesięciu lat pomaga pacjentom z dziedziczną chorobą barwnikową siatkówki oka. W siatkówce umierają komórki wzroku, które przekształcają światło w impulsy elektryczne.

W Niemczech z tą chorobą żyje około 30 000 do 40 000 osób, jak mówi okulista Armin Scharrer. Niemal 1000 oślepia każdego roku. Wciąż droga technologia może im pomóc – ale wciąż jest wiele do poprawy. Eksperci będą omawiać to od czwartku na Międzynarodowym Kongresie Niemieckich Chirurgów Oka w Norymberdze.

"Widzieć"-Chip powinien wystarczyć na 40 lat w przyszłości

Obecnie w użyciu są dwa rodzaje chipów – jeden amerykański i jeden niemiecki. "Wszyscy programiści intensywnie pracują nad ulepszeniami – szczególnie pod względem trwałości i łatwości zarządzania"mówi Prezydent Kongresu Scharrer.

Celem jest, aby chip mógł pozostać w oku przez 20 do 30 lat, ponieważ w momencie wybuchu choroby pacjenci mają zaledwie 30 do 40 lat. Scharrer powiedział, że niemiecki chip może obecnie pozostać w oku nawet przez pięć lat. Według producenta amerykański patent obowiązuje przez co najmniej dziesięć lat. Według Scharrera jakość widzenia powinna również ulec poprawie w przyszłości – na przykład dzięki większej liczbie pikseli na chipie.

Zasadniczo jednak technologia jest przeznaczona dla osób, których to dotyczy "duży krok we właściwym kierunku". Możesz przynajmniej rozpoznać szorstkie kontury, ludzi lub duże przedmioty i ruchy. Pacjenci widzą tylko w odcieniach szarości. Osoby dotknięte chorobą muszą również kontrolować regulację jasności otoczenia za pomocą małego urządzenia.

W porównaniu ze wzrokiem zdrowej osoby to nie jest ogromne – mówi Scharrer. "Ale dla niewidomych odrobina dodatkowego wzroku wiele znaczy." Trzech na czterech pacjentów stwierdziło: Zabieg był skomplikowany i trudny, ale był tego wart.

Chip ma tylko trzy milimetry

Niemiecki implant (Alpha IMS) opracowany przez naukowców w Tybindze jest umieszczany pod siatkówką. Czip o wymiarach trzy na trzy milimetry zastępuje martwe komórki światłoczułe, tak zwane czopki.

Podobnie jak w przypadku chipa aparatu, 1500 fotodiod wychwytuje padające światło i przekształca je w sygnały elektryczne. Są one przekazywane do mózgu przez nerw wzrokowy, gdzie następnie można ponownie tworzyć obrazy. Działa to w przypadku około 75 procent operowanych pacjentów. Technologia może być używana tylko przez osoby, które raz widziały.

Zabieg trwa siedem godzin

Około siedmiogodzinna procedura jest obecnie przeprowadzana w kilku niemieckich klinikach okulistycznych. Po operacji pacjenci muszą ćwiczyć przez kilka miesięcy, aby móc przetworzyć nowe wrażenia wzrokowe.

Do zabiegu niezbędny jest okulista i neurochirurg. Ponieważ moduł energetyczny – bateria – znajduje się pod skórą z tyłu głowy. Stamtąd do oka prowadzi kabel. "Więc to jest naprawdę skomplikowana sprawa"mówi Scharrer. W sumie leczenie kosztuje około 100 000 euro. W Niemczech niektóre kasy chorych są teraz gotowe do pokrycia kosztów.

Amerykański chip jest zasilany baterią

Natomiast technologia amerykańska (Argus II) ma tylko 60 elektrod. Według producenta nie tylko liczba diod decyduje o jakości widzenia. Ponadto operacja jest tutaj znacznie mniej skomplikowana: pacjent nosi okulary z aparatem. Sygnały obrazu są przesyłane bezprzewodowo do chipa w oku, który znajduje się nie pod siatkówką, ale na siatkówce. Bateria też nie jest wszczepiona, ale znajduje się w pudełku w kieszeni.

Choroby oczu: wczesne wykrycie może uchronić przed oślepieniem Zaburzenia widzenia: co oznaczają kropki i błyskawice przed oczami Zwyrodnienie plamki żółtej: znaki ostrzegawcze dla zwyrodnienia plamki żółtej Od 50 lat staje się krytyczne: Siedmiu największych wrogów oczu Jaskra: Jaskra: Ślepe plamy w polu widzenia Choroby oczu: Tak się starzeje oko

Nadal nie jest jasne, czy chipy siatkówkowe mogą być w przyszłości stosowane również w przypadku innych chorób oczu – takich jak bardzo powszechna ślepota wiekowa lub zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.

Choroby oczu stają się bardziej prawdopodobne wraz z wiekiem. Problem w tym, że często pozostają niezauważone przez długi czas. Jakie są ich objawy i jak można je leczyć?

Przegląd

Zaćma Zielona Gwiazda Spektakularna degeneracja

Oczy nie działają równie dobrze przez całe życie. "Pogarszanie się ostrości wzroku z wiekiem jest zjawiskiem normalnym"- mówi Angelika Ostrowski z Niemieckiego Związku Niewidomych i Niedowidzących (DBSV) w Berlinie.

Czułość siatkówki również nieco się zmniejsza – dodaje Martin Spitzer. "Oko traci zdolność zoomu, czyli zdolność ostrego widzenia w dali, a także z bliska"- mówi dyrektor kliniki i polikliniki okulistycznej w University Medical Center Hamburg-Eppendorf.

Jednak: Wiele chorób związanych z wiekiem zaczyna się od podobnych objawów, których trudno odróżnić. Tym ważniejsze są regularne badania profilaktyczne u okulisty.

Zaćma nikogo nie omija

"Wszyscy mamy zaćmę, po prostu musimy się wystarczająco zestarzeć"Spitzer opisuje zjawisko zaćmy, czyli zmętnienia soczewki. To zachmurzenie pojawia się zwykle od szóstej dekady życia – dodaje Hans Hoerauf, dyrektor Kliniki Okulistyki w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Getyndze. Ale może dotyczyć także osób młodszych – osób krótkowzrocznych czy diabetyków, a także osób, które regularnie muszą przyjmować kortyzon.

Każdy, kto ma zaćmę, nie może już dobrze dostrzec kontrastów. Soczewka staje się mętna, a ostrość widzenia maleje. Dzieje się tak, ponieważ soczewka sztywnieje i gromadzą się zanieczyszczenia.

Jeśli poza tym oczy są zdrowe, operacja często może przynieść ulgę. Tę procedurę można zwykle przeprowadzić ambulatoryjnie i w znieczuleniu miejscowym – wyjaśnia Hoerauf. Infekcje są rzadkie. Jednak, zwłaszcza u młodszych i krótkowzrocznych pacjentów, ryzyko odwarstwienia siatkówki wzrasta, zdaniem eksperta.

Zielona gwiazda: pełzający złodziej

Gdy "pełzający złodziej wzroku" Okulista Spitzer odnosi się do jaskry, znanej również jako jaskra. Zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe jest czynnikiem ryzyka. "Pacjenci zwykle nie mają żadnych objawów i jest to również niebezpieczne"mówi Hans Hoerauf.

Jaskry nie da się wyleczyć, uszkodzenie można jedynie ograniczyć. Ciśnienie w oku jest zwykle obniżane za pomocą kropli – stosuje się również terapię laserową lub operację oka. Jednak, podobnie jak w przypadku zaćmy, nie ma jednej operacji, która zrobiłaby wszystko, mówi Martin Spitzer.

Dla osób zdrowych po 40. roku życia bez wcześniejszych chorób zalecane jest wczesne wykrycie jaskry co pięć lat – jako osoba ubezpieczona prawnie zwykle musisz za to zapłacić samodzielnie. Od 60 roku życia należy zdawać egzamin co dwa do trzech lat. Ponieważ im wcześniej zostanie zdiagnozowana jaskra, tym więcej może uratować nerw wzrokowy.

AMD: Kiedy siatkówka się zmienia

W zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) zmienia się środek siatkówki. Zdradziecki: "We wczesnej fazie choroby nic nie zauważysz"mówi Martin Spitzer.

Hans Hoerauf radzi samokontroli: albo regularnie patrz na specjalną kratkę (ruszt Amslera), albo na przykład jednym okiem w łazience przyglądaj się fugom między płytkami i sprawdź, czy wyglądają prosto. Jeśli linie proste są zniekształcone, należy to szybko wyjaśnić z lekarzem.

Sucho lub mokro: dwa typy AMD

Według Martina Spitzera sucha postać AMD powoli prowadzi do utraty zdolności czytania. Pod plamką tworzą się osady, zwane także druzami. Rezultat: na przykład trudno jest rozpoznać twarze. Nadal nie ma terapii, która wyleczyłaby suchą postać – wyjaśnia Angelika Ostrowski.

"Mokre AMD działa szybciej i nieleczone pozostawia znacznie więcej uszkodzeń"mówi Hans Hoerauf. Mówiąc prościej, pod siatkówką rosną naczynia.

Lepiej iść do okulisty: w ciemno? Zwykle kryje się za tym coś jeszcze. Robienie dobrego dla oczu w życiu codziennym: Sześć wskazówek, jak lepiej widzieć Od 50 lat staje się krytyczny: Siedmiu największych wrogów oczu

Jako terapię stosuje się zastrzyki z lekami hamującymi wzrost.